Nazywam się Ewa Pawlus, mieszkam i pracuję we Wrocławiu. Z wykształcenia jestem historykiem wojskowości. Postacią majora Hubala interesuję się od jedenastego roku życia, czyli ponad 15 lat. Wszystko zaczęło się pewnego wrześniowego dnia, kiedy obejrzałam film Bohdana Poręby. Pamiętam, że bardzo przeżyłam to, co widziałam na ekranie, choć muszę przyznać, że wówczas niewiele z tego jeszcze rozumiałam. Niedługo potem w jakiejś książce natrafiłam na zdjęcie Hubala i krótką wzmiankę o nim. Skojarzyłam go z brodatym majorem z filmu i postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej postaci. Nie przypuszczałam wtedy, że zmieni się to w pasję na całe życie.

Szczególnie bliski jest mi wątek sportowej kariery H. Dobrzańskiego, może dlatego, że sama kiedyś dużo jeździłam konno. Z punktu widzenia historyka temat ten zasługuje na uwagę przede wszystkim dlatego, że dotąd nie doczekał się wyczerpującego opracowania. A przecież jeździectwo stanowiło największą pasję Hubala. W 2015 roku obroniłam pracę magisterską poświęconą temu zagadnieniu, a dziś mozolnie pracuję nad książką, która uzupełniłaby tę lukę w biografii Majora. 

30 kwietnia 2016 zostałam wyróżniona honorową odznaką "Hubalczycy 1939-1940", przyznawaną przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko "Hubalczycy".
Od maja 2016 roku prowadzę bloga Tropem Hubala, a od marca 2017 - facebookowy profil o tej samej nazwie. Chciałam, aby w sieci powstało miejsce służące nie tylko popularyzacji historii majora Dobrzańskiego i jego żołnierzy, ale również obalające wiele mitów i błędnych przekonań, których niestety wciąż jest pełno. Mam nadzieję, że chociaż częściowo udało mi się zrealizować ten cel.

Strona cały czas się rozwija. Dlatego gorąco zachęcam do dzielenia się swoimi opiniami i sugestiami - zarówno w komentarzach pod artykułami jak i na adres mailowy: zolnierka@gmail.com